Wszystkie opakowania w UE będą nadawały się do recyklingu już w 2030 roku!
Unia Europejska coraz bardziej naciska na ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. Nadchodzące lata będą rozwojowe dla branży recyklingu, a wiele firm będzie musiało poradzić sobie z zakazem stosowania mikrodrobin plastiku.
Nowe ograniczenia
Ostatnio głośno było o wprowadzeniu unijnego zakazu produkcji plastikowych sztućców. Dotyczy on jednak nie tylko sztućców, ale również innych artykułów jednorazowego użytku, takich jak słomki czy plastikowe talerzyki. Ich popularność sprawiała, że co roku środowisko było obciążane ogromną ilością śmieci. Do zeszłego roku tylko 30% z 26 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafiało do recyklingu. Część trafiała do innych państw, gdzie była przetwarzana, natomiast ogromne ilości zajmowały składowiska odpadów, plaże, lasy a przede wszystkim – siały spustoszenie w morzach i oceanach. Nowe przepisy unijne zadbają o to, każde opakowanie przed 2030 rokiem nadawało się do recyklingu, a także ograniczone zostało użycie mikrodrobin plastiku. Mikrodrobinami plastiku są cząstki tworzyw sztucznych poniżej 5 mm, wytwarzane w sposób niezamierzony przez zużycie większych elementów tworzyw sztucznych lub wytwarzane celowo, np. jako dodatek do peelingów do ciała.
Rezolucja z 13 września 2018 roku
Posłowie Parlamentu Europejskiego zgodzili się na proponowane przez Komisję zmiany. Do roku 2020 mają więc zniknąć mikrodrobiny plastiku z produktów kosmetycznych, detergentów i środków czyszczących. Firmy muszą także ograniczyć uwalniane mikrodrobin np. przy produkcji tekstyliów, farb czy opon. Recykling plastiku ma stale rozwijać się, a producenci nowych opakowań będą mieli obowiązek wykorzystywać w nich materiały pochodzące właśnie z recyklingu. Unia Europejska będzie wspierała inwestycje i innowacje związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, a nieprzestrzeganie nowych przepisów będzie wiązało się z surowymi karami. Do rozwoju recyklingu tworzyw sztucznych unijnych urzędników zmusiły poniekąd Chiny, które odmówiły przyjmowania ogromnych ilości plastiku z Europy.