Recykling butelek PET krok po kroku
Wielu osobom wydaje się, że recykling butelek PET to bardzo skomplikowany proces. Nic bardziej mylnego! Linie recyklingowe to wbrew pozorom nieskomplikowane i niezawodne maszyny, które dodatkowo podczas pracy nie stwarzają zbyt dużego obciążenia dla środowiska naturalnego. A sam proces recyklingowy zaczyna się… w naszych domach.
Segregowanie odpadów
Kluczowym zadaniem w recyklingu butelek PET jest ich zbiórka. Dlatego właśnie wszyscy powinniśmy rzetelnie segregować swoje odpady i korzystać z odpowiednich pojemników na śmieci. Jak prawidłowo wyrzucić butelkę? Po jej dokładnym opróżnieniu (pozostawienie w butelce cieczy prowadzi do niszczenia butelki, którą chcemy przecież poddać recyklingowi) powinniśmy ją zgnieść. Dzięki temu zajmuje ona mniej miejsca nie tylko w domowym koszu, ale też w pojemniku opróżnianym przez służby miejskie. Po zgnieceniu butelki nie powinno się zakręcać. Nakrętkę możemy przekazać komuś, kto zbiera je na cele charytatywne, lub też wrzucić do tego samego pojemnika (żółtego – metale i tworzywa sztuczne), co zgniecione butelki. Pamiętajmy jednak, że nakrętki stworzone są z innego materiału niż PET, a pozostawione na butelce w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do uszkodzenia maszyny do recyklingu.
Proces przetwarzania
Butelki z pojemnika trafiają do selekcji wtórnej, a następnie sortuje się je ze względu na kolor. Potem są one zgniatanie i zbierane w bele, które transportuje się do zakładu przetwórczego. Recykling PET rozpoczyna się od wstępnego usunięcia etykiet, kleju i innych zanieczyszczeń. Oczyszczone butelki trafiają do zmielenia, którego efektem są płatki PET. Płatki są ponownie oczyszczane z etykiet, piasku itp. Płatki poddaje się krystalizacji i suszeniu, dzięki czemu powstaje z nich granulat PET. A ten z kolei ma wiele zastosowań w wielu branżach. Z odzyskanego plastiku PET powstają między innymi meble ogrodowe, słupki drogowe, ogrodzenia, długopisy, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PCV, oraz… nowe opakowania.