Filozofia Zero Waste, a recykling tworzyw
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz niewielkim kosztem przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego? Poznaj filozofię Zero Waste i dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć jej zasady w życie.
Czym jest idea Zero Waste?
Termin Zero Waste pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie „zero odpadów”. Filozofia Zero Waste opiera się na ograniczeniu wytwarzania odpadów poprzez dokonywanie odpowiedzialnych zakupów, między innymi kupowanie produktów naturalnych, lokalnych, oraz takich, które mogą zostać poddane recyklingowi. Styl życia Zero Waste ma na celu ochronę środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem odpadami, w szczególności odpadami z tworzyw sztucznych.
Jaka jest różnica między Zero Waste, a recyklingiem?
Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów jest niezwykle istotne, podobnie jak ich recykling. Recykling tworzyw polega na odzyskaniu surowców z odpadów i ponownym ich wykorzystaniu w produkcji innych przedmiotów. Filozofia Zero Waste koncentruje się na przyczynach powstawania odpadów i jest jedną z form zoptymalizowania działań recyklingowych. Przykładowo, zamiast kupować w sklepie jednorazową torebkę, która od razu po przyniesieniu zakupów trafi do śmietnika, lepiej użyć naturalnej torby bawełnianej, którą możemy wykorzystać wielokrotnie. Jednorazowe opakowania z tworzyw, takie jak np. kubki czy butelki PET, możemy zastąpić np. butelką szklaną. Pamiętajmy również o segregacji śmieci i wyrzucaniu ich do odpowiednich pojemników.
W jaki sposób filozofia Zero Waste wspiera recykling?
Proces recyklingu jest dość skomplikowany i kosztowny – wymaga użycia specjalnych maszyn, takich jak np. myjnie do odpadów, kruszarki do tworzyw sztucznych czy młyny do plastiku.
Stosując filozofię Zero Waste wytworzysz znacznie mniej odpadów, które przed procesem recyklingu będą musiały być posortowane i oczyszczone. Staniesz się dzięki temu bardziej świadomym konsumentem, któremu zależy na czystości planety.