Cenne surowce wtórne, czyli drugie życie odpadów
Wszystko, co ląduje w naszych śmietnikach, zwykliśmy określać mianem śmieci lub odpadów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze śmieci mogą stanowić cenny surowiec, który zostanie użyty w kolejnych procesach produkcyjnych różnorodnych przedmiotów codziennego użytku. Przy współczesnym rozwoju nowoczesnych rozwiązań technologicznych i specjalistycznych maszyn jesteśmy w stanie na szeroką skalę odzyskiwać takie surowce zarówno z odpadów komunalnych, jak i przemysłowych. Jedną z prężnie rozwijających się dziedzin jest przede wszystkim przetwórstwo tworzyw sztucznych.
Potencjał ukryty w odpadach
Czy wiedziałeś, że z pięciu plastikowych butelek po popularnych napojach można wyprodukować nici, z których powstanie jedna koszulka sportowa? Z reklamówek plastikowych z kolei można wytworzyć wypełnienie izolacyjne stosowane w kurtkach zimowych i śpiworach. Co więcej, z tworzyw po recyklingu powstają nawet doskonałej jakości framugi drzwi i okien energooszczędnych.
Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych ma bardzo duży wpływ na środowisko naturalne. Za sprawą recyklingu oszczędzamy podwójnie – zarówno surowce, jak i środowisko naturalne.
Niestety w Polsce recyklingowi poddawanych jest zdecydowanie mniej odpadów niż np. w Niemczech, Szwajcarii i Danii. Oczywiście świadomość społeczeństwa wciąż wzrasta, powstaje też coraz więcej profesjonalnych firm specjalizujących się w ponownym przetwarzaniu tworzyw sztucznych, niemniej jednak nadal jest sporo rzeczy do zrobienia.
Co więcej, przedmioty wyprodukowane z tworzyw z odzysku cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są także źródłem inspiracji dla artystów i projektantów. Z przetworzonych tworzyw powstają nawet luksusowe modele mebli, odzież sportowa, obuwie. Bardzo często ekologiczne kolekcje z recyklingu stanowią wręcz chwyt marketingowy, który przyciąga klientów. Coraz częściej używa się również terminu "upcykling", czyli kreatywne przetwarzanie zużytych przedmiotów, w czym z kolei specjalizują się designerzy i artyści. Miejmy nadzieję, że moda na recykling będzie trwać dłużej jeden sezon!